Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Irsko | Kanada | Lucembursko | Německo | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Berlin | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Nürnberg | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Otázky na začátek  (Přečteno 31407 krát)
Wall a ClooWn



Karma: 0
Příspěvků: 2


« : Červen 22, 2017, 03:11:00 am »

Ahoj, dostali jsme s přítelem nabídku na práci v Německu, a mě zajímá spousta otázek, když budete někdo tak hodný prosím o odpovědi.

1.   Lze si platit zdravotní pojištění v Česku, a v Německu ne? S tím, že bych si sociální platila v Německu kvůli důchodu?
2.   Když si budu platit zdravotní v Česku a sociální v Německu, jak je to s lékaři v Německu? Budou mě brát normálně jako pojištěnou nebo budu muset platit něco navíc než občan který si platí zdravotní v Německu?
3.   Jak je to se sociálním? Musím se k němu někde přihlásit nebo se automaticky strhává z výplaty a zaměstnavatel odvádí za mě?
4.   Co se týče bytu, pronajímateli zaplatím pouze nájem a další služby si musim zařídit sama? (elektřinu, vodu, popř.plyn) musím si shánět sama dodavatele elektřiny vody? Nebo ten byt už nějakého dodavatele má a na mně se s pronajímatelem přepíše jen to, že si to budu platit sama jako je to tady v ČR.
5.   Jak je to s bankovním účtem? Když se přestěhuji do Německa, mohu nadále používat bankovní účet z Česka? Uznají mi ho třeba v práci? Nebo musím mít nutně bankovní účet v Německu?
6.   Jak je to s pronajímáním bytu? Dočetla jsem se, že na pronájem bytu chce pronajímatel minimálně tři výplatnice, ale když teprve začnu do práce chodit jak mu to prokážu? Přeci nebudu tři měsíce bezdomovec
Zaznamenáno
Wall a ClooWn



Karma: 0
Příspěvků: 2


« Odpověď #1 : Červen 22, 2017, 03:12:06 am »

zde je zbytek otázek :-D

7.   Když budu mít v Německu svoje auto, které je přihlášené v ČR a tudíž si i platim povinné v ČR, vztahuje se to povinné jakoby i do toho Německa? Co se týče třeba nějaké nehody, uznají mi to? Samozřejmě bych auto třeba po půl roce nebo po roce přihlásila normálně v Německu, ale jde mi o ty začátky tam..
8.   Další věc co se týče ,,školy,, když se rozhodnu tam chodit na nějaké kurzy jen na naučení němčiny, to se chodí normálně do nějakých škol, nebo jsou na to speciální školy?
9.   Co se týká důchodu, pochopila jsem správně, že se mi to začne počítat už od první výplaty? Mám takovou informaci, že až teprve někde po 4 letech odpracovaných v Německu začnu mít nárok na Německý důchod.
10.   A na ten důchod se mi to odečítá automaticky z výplaty a nebo si to musím nějak spešl zařídit?
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #2 : Červen 22, 2017, 09:30:47 am »

1.   Lze si platit zdravotní pojištění v Česku, a v Německu ne? S tím, že bych si sociální platila v Německu kvůli důchodu?
+
2.   Když si budu platit zdravotní v Česku a sociální v Německu, jak je to s lékaři v Německu? Budou mě brát normálně jako pojištěnou nebo budu muset platit něco navíc než občan který si platí zdravotní v Německu?
Nelze, pole českých zákonů musíš být nepřetržitě zdravotně pojištěná a zároveň nesmíš být pojištěná víckrát.
V Německu se sice smíš pohybovat s českým pojištěním, je na to jakýsi formulář Exx, se kterým tě partnerská pojišťovna v druhé zemi prakticky uzná jako svého pojištěnce a pak v té zemi vystupuješ jako místní pojištěnec.
Nevím ale, vo na co řejne zaměstnavatel, podle mě nejspíš bude chtít, aby ses pojistila tady. To by znbamenalo vybrat si pojišťovnu a tam se přihlásit, nebo tě zaměstnavatel nejspíš dokláže přihlásit sám, potom nejspíš u nějaké AOK.
V principou je sla zdravotní pojištění tvoje věc, ne zaměstnavatele.

3.   Jak je to se sociálním? Musím se k němu někde přihlásit nebo se automaticky strhává z výplaty a zaměstnavatel odvádí za mě?
Tam tě zaměstnavatel přihlásí sám a pokud bude od tebe potřebovat součinnost, ozve se. To bychy nechal až na začátek prcovního vztahu.


4.   Co se týče bytu, pronajímateli zaplatím pouze nájem a další služby si musim zařídit sama? (elektřinu, vodu, popř.plyn) musím si shánět sama dodavatele elektřiny vody? Nebo ten byt už nějakého dodavatele má a na mně se s pronajímatelem přepíše jen to, že si to budu platit sama jako je to tady v ČR.
Normálně to tak bývá: dostaneš byt, elektřina sice teče, ale je to drahý základní tarif základního místního poskytovatele a je v Tvém zájmu, najít si jiného sama.
Bývají ale i byty, kde je například elektřina součástí nájmu - případ od případu to může být různé.

5.   Jak je to s bankovním účtem? Když se přestěhuji do Německa, mohu nadále používat bankovní účet z Česka? Uznají mi ho třeba v práci? Nebo musím mít nutně bankovní účet v Německu?
Německý zaměstnavatel by měl být schopen Ti plat posílat i do Čech, pokud to půjde SEPA platbou. Zase sle, nemyslím si, že tím sama sobě udeláš velkou službu: české banky jsou zlatokopové a příchozí platby v Eurech tě přijdou draho, a to často i na eurových účtech. Třeba FIO účtuje za přijatou platbu Euro.
Není problém zřídit si v Německu za jednu návštěvu účet zdarma a využívat místního a mnohem výhodnějšího banjkovnictví. I když se poplatky v posledních letech pohybují "východním směrem", pořád nejsou tak nehorázné, jako u "kamenných bank" v ČR.

6.   Jak je to s pronajímáním bytu? Dočetla jsem se, že na pronájem bytu chce pronajímatel minimálně tři výplatnice, ale když teprve začnu do práce chodit jak mu to prokážu? Přeci nebudu tři měsíce bezdomovec
Pronajímání bytu je oříšek a ano, ze začátku s tím z popsaných důvodů budeš mít problém. Podle toho kde, to bude těžší, nebo lehčí, ale například v Mnichově je situace tak napjatá, že si užiješ a nahledáš se.
Pro začátek by asi stálo za to vzít i něco horšího a hledat dál.
Nebo nějaký sdílený byt, tzv. "Wohngemeinschaft", WG, kde za pár set máš vlastní pokoj. To by pro začátek mohlo být dostupnější. Nebo na pološedo studentský pokoj.

7.   Když budu mít v Německu svoje auto, které je přihlášené v ČR a tudíž si i platim povinné v ČR, vztahuje se to povinné jakoby i do toho Německa? Co se týče třeba nějaké nehody, uznají mi to? Samozřejmě bych auto třeba po půl roce nebo po roce přihlásila normálně v Německu, ale jde mi o ty začátky tam..
Povinné ručení Ti tu samozřejmě platí, ale z důvodu jiných stabdardů krytí škod se Ti při troše smůly může stát, že se na Tobě někdo bude hojit i osobně. A rozhodně se vyplatí pořídit si pojištění osobní odpovědnosti za způsobené škody.
To auto bys po ca. půl roce jinak opravdu měla v DE přihlásit, jinak riskuješ potenciálně velké problémy. O tom tady ale už bylo nepřeberně témat.

8.   Další věc co se týče ,,školy,, když se rozhodnu tam chodit na nějaké kurzy jen na naučení němčiny, to se chodí normálně do nějakých škol, nebo jsou na to speciální školy?
Jsou jazykové školy - dražší Goethe Institut, Inlingua, Prisma, SDI - nebo levnější (s proměnlivou kvalitou) "lidová" Volkshochschule.

9.   Co se týká důchodu, pochopila jsem správně, že se mi to začne počítat už od první výplaty? Mám takovou informaci, že až teprve někde po 4 letech odpracovaných v Německu začnu mít nárok na Německý důchod.
Odvody ti půjdou už z první výplaty, ale nárok na německý důchod vzniká až po nějakých letech. To, co odvedeš do té doby, si při prípadném stěhování zpět tuším můžeš nechat převést do českého důchodového systému.

10.   A na ten důchod se mi to odečítá automaticky z výplaty a nebo si to musím nějak spešl zařídit?
To je povinnost a odvádět to automaticky začne zaměstnavatel.

Měj se zatím!
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Frankfurtnadmohanem.de © 2024
Stránky krajanů o životě ve Frankfurtu nad Mohanem. O srazech a akcích, práci, studiu, zábavě, bydlení, kultuře. Užitečné články, diskuze, inzerce, seznamka, galerie, spolujízda - autostop a spoustu užitečných a aktuálních informací o životě české a slovenké komunity v Německu.

Zahnarzt München |